آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
درمان و پيشگيری از سرطان بيضه

علایم سرطان بيضه

salamatmag 1 45 300x150 درمان و پيشگيری از سرطان بيضه

 

در این مقاله در سلامت مگ به درمان و پيشگيری از سرطان بيضه می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

تفاقات و بیماری هایی که برای بیضه ها به وجود امده اند خواهند توانست خیلی سریع و یا بسیار آرام بوده باشند، صحیح است علائم سرطان بیضه را شناسایی کنید.

 

سه عامل خطرآفرین برای ابتلا به سرطان بیضه (Testicular Cancer) وجود دارند

 

چرا باید بیضه هایمان را چک بکنیم

 

اتفاقات و بیماری هایی که برای بیضه ها به وجود امده است می توانند خیلی سریع و یا بسیار اندک بوده باشند. تعداد اندکی از بیماری های بیضه جدی می باشند و بیشتر آنها زیاد مشکل ساز نمی باشند. پس بعد از دیدن هر گونه مشکلی در بیضه ها، خونسردی خود را حفظ کرده باشید و دانسته باشید که با وسواس و یا ترس هیچ مشکلی حل نشده باشد و حتی امکان دارد مشکل بیشتر خواهد شد.

 

دانستن این قضیه که بیضه های شما در صورت طبیعی چه حسی داشته اند و یا به لحاظ ظاهری چه شکلی بوده اند می تواند به شما کمک بکند که اگر چنانچه تغییری به وجود امده است، بلافاصله متوجه شده اید و برای بررسی زیادتر به پزشک مراجعه بکنید

 

سرطان بیضه تنها تقریبا ۱ درصد از سرطان های اقایان را به خود اختصاص داده اند، اما با این وجود مشهور است سرطان در میان اقایان ۱۵ تا ۴۴ سال به حساب می اید. هر ساله بیش از ۲۰۰۰ مورد تازه ابتلا به سرطان بیضه در انگلستان تشخیص داده اند. متاسفانه تعداد موارد مبتلا به سرطان بیضه در انگلستان، در ۲۵ سال پیشین سه برابر شده و هنوز هم در حال زیادتر شدن است. اما به لطف راه های درمانی تازه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان بیضه در ۴۰ سال گذشته تا ۸۰ درصد کم میشود.

 

هم اکنون بیش از ۹۷ درصد از اقایان ابتلا بودن به سرطان بیضه بیش از ۵ سال زنده مانده اند و بیشتر از ۹۶ درصد از آنها حداقل ۱۰ سال دیگر خواهد توانست به زندگی ادامه میدهند که عملا می توان گفت که آنها درمان پیدا میکند. اگر سرطان بیضه در مرحله اولیه ی آن کشف شده است احتمال زنده ماندن اشخاص بسیار بیشتر شده است، زیرا انجام آزمایش ها و چک آپ توسط خود فرد خیلی مهم بوده و خواهد توانست به تشخیص زود هنگام سرطان بیضه کمک خواهد کرد.

 

salamatmag 2 37 300x150 درمان و پيشگيری از سرطان بيضه

 

اگر چه سرطان بیضه کم یاب هست، اما پیدا کردن یک توده در بیضه ها چندان غیر عادی است. به یاد داشته اند که شرایط پزشکی بسیاری موجود است که امکان دارد با سرطان اشتباه گرفته بشود که اصولا بیشتر آنها مشکل چندان جدی ای حساب نشده اند. اگر بعد از انجام خود آزمایی بیضه ها متوجه وجود توده و یا هر چیز غیر عادی دیگری شدید و یا نسبت به سلامتی بیضه های خود احساس نگرانی کرده اند، حتما به پزشک مراجعه بکنید

 

بیماری به نام چرخش بیضه وجود دارد که باعث چرخش بیضه ها می شود شما مخاطبین عزیز برای اینکه راه های درمان بیماری چرخش بیضه را بدانید می توانید به پست راه های درمان چرخش بیضه مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

 

نشانه های، پیشگیری و درمان سرطان بیضه

 

سرطان بیضه بسیار اهمیت خواهد دااشت. خیلی از اقایان جوان امکان دارد به سرطان بیضه دچار میشوند شیوع سنی این سرطان بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی می باشد. در حقیقت رایج ترین سرطان در اقایان ۲۰ تا ۴۰ ساله هست. این سرطان بین مردان بسیار شایع هست و از هر ۲۵۰ مرد تقریبا ۱ نفر به ان مبتلا شده اند و به همین علت بسیار با اهمیت هست.

 

سرطان بیضه (Testicular Cancer) یکی از سرطان‌های نسبتاً رایج در اقایان هست. از هر ۲۵۰ نفر مرد یک نفر آن در طول زندگی مبتلابه سرطان بیضه شده اند.

سرطان بیضه دارای اهمیت بالایی بوده است. بیشتر اقایان جوان را گرفتار خواهد کرد. حداکثر شیوع سنی آن مابین ۴۰-۲۰ سالگی هست، در حقیقت آن شایع‌ترین سرطان در مردان ۴۰-۲۰ ساله می باشد.

سرطان بیضه یک درصد کل سرطان‌های بدخیم در اقایان را شامل شده است. در حدود ۳-۲ درصد موارد، سرطان بیضه دوسویه می باشد.

سرطان بیضه اگر به‌موقع تشخیص داده نشده باشد، به‌سرعت در بدن پخش خواهد شد.

 

salamatmag 4 11 300x150 درمان و پيشگيری از سرطان بيضه

 

یک سری افراد فاکتورهای خطرآفرین وجود داشته است که باعث شیوع زیاد سرطان بیضه (Testis Cancer) در افرادی خواهد شد که دارای این فاکتورهای خطر می باشد.

سرطان بیضه بندرت پیش از ۱۵ سالگی دیده خواهد شد، ولی انواعی از سرطان بیضه وجود داشته است که حتی در شیرخواران نیز دیده شده است. خوشبختانه سرطان بیضه از جمله سرطان‌های هست که درمان‌های خوبی برای آن وجود داشته است. اگر به‌موقع تشخیص داده شده باشد و درمان درست انجام بشود، تا ۹۰ درصد موارد را می‌توان با موفقیت درمان بکنیم. حتی در مواردی که سرطان بیضه به بقیه نقاط بدن دست‌اندازی کرده باشد، تا ۸۰ درصد موارد قابل‌درمان می باشد.

 

رایج ترین علامت سرطان بیضه وجود یک توده بدون درد در درون نسج بیضه بوده است، مانند بیمار یک توده سفتی به‌اندازه فندق در داخل نسج بیضه لمس کرده اند. تقریباً ۹۹ درصد توده‌های سفت در درون نسج بیضه سرطان می باشند، در نتیجه هر توده داخل نسج بیضه سرطان هست مگر اینکه خلاف آن ثابت شده باشد.

 

مریض نباید به دلیل خجالت کشیدن، از مراجعه به پزشک پرهیز کند. به‌تمامی مردان توصیه خواهد شد که هرچند یک‌بار بیضه‌های خود را به‌دقت لمس خواهد کرد و در صورت دیده شدن هرگونه توده در داخل نسج بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه بکنید.

این اللخصوص در اشخاصی صدق خواهد کرد که دارای عوامل خطرساز برای سرطان بیضه بوده اند.

 

 

نوشته درمان و پيشگيری از سرطان بيضه اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 8 ساعت قبل  ادامه مطلب »
راه هایی برای جوان تر شدن

چه کار کنیم که جوان تر شویم

salamatmag 1 46 300x150 راه هایی برای جوان تر شدن

 

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه هایی برای جوان تر شدن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

به پشت بخوابید

 

خوابیدن به یک شکل ویژه باعث به بروز چروک ناشی از خواب خواهد شد که به علت چین خوردن لایه فوقانی پوست و کم کم محو نمیشود. خوابیدن به پهلو اعث به بروز چروک‌های گونه و چانه شده است، در نتیجه بهترین حالت خوابیدن برای خودداری از چروک‌های ناشی از حالت خوابیدن، خوابیدن به پشت می باشد.

ماهی بیشتری میل کنید اللخصوص سالمون: ماهی سالمون و بیشتر ماهی‌های آبهای سرد منبع مهمی از پروتئین می باشد. پروتئینی که مسئول تولید بلوک‌های ساختمان پوست بوده هست. و نیز منبع امگا ۳ می باشد. کارشناسان معتقدند که اسیدهای چرب ضروری پوست را تغذیه خواهند کرد و آن را سالم و جوان نگه خواهند داشت و باعث به کاهش چروک‌ها شده است.

 

برای خواندن چشم‌ها را جمع نکرده باشید، برای مطالعه از عینک استفاده بکنید: بعضی حالات چهره که به صورت مکرر تکرار خواهد شد، مثل جمع‌ کردن چشم‌ها که با فعالیت بیشتر عضلات صورت میگیرد باعث به بروز چروک‌های سطحی بر پوست میشود و این خطوط از زیر چروک‌های دائمی به وجود می اید. در نتیجه زمان مطالعه از عینک‌‌های مخصوص استفاده بکنید و در موقع روز آفتاب عینک آفتابی را فراموش نکرده باشید، که با حفظ پوست دور چشم از بروز چروک پرهیز کنید.

 

مصرف میزان کافی از آلفا هیدروکسی اسیدها: این ترکیبات طبیعی باعث به لایه‌برداری از لایه شاخی پوست و درکل بهبود ظاهر منافذ پوست، خطوط ظریف و چروک‌های سطحی به خصوص در اطراف چشم شده است. فرم‌های قوی‌تر آلفا هیدروکسی اسید باعث به بهبود تولید کلاژن شده است. کاربرد AHAپوست را نسبت به نور حساس‌تر کرده است. در نتیحه مصرف ضد آفتاب روزانه ضروری می باشد

 

salamatmag 3 28 300x150 راه هایی برای جوان تر شدن

 

کرم ها و لوسیون های متعدد خواهد توانست به درمان جوانسازی پوست کمک کرده باشد

 

مواد دارویی زیادی در جوانسازی پوست تاثیر دارند؛ از جمله رتینوییدها، اسیدهای میوه، ماتریکسیل، ضدآفتاب ها، کِرم های شامل استروژن گیاهی و بالاخره کِرِم ها و لوسیون های حاوی ویتامین های گوناگون به ویژه ویتامین های C و E. رتینوییدهای موضعی مثل ترتینویین از دیرباز در درمان بیماری های گوناگون پوستی مثل آکنه (جوش غرور جوانی) کاربرد دارند و نیز در درمان آسیب های پوستی ناشی از نور آفتاب و نیز پیری پوست ناشی از بالا رفتن سن به کار رفته اند. این نوع کِرِم ها و اسیدهای میوه مثل آلفاهیدروکسی اسیدها به علت لایه برداری پوست، تحریک پذیری آن را در مقابل نور آفتاب بالا میبرد و در نتیجه اشخاص باید برای حصول نتایج خوب استفاده درست از ضدآفتاب را مدنظر قرار داده باشند. اکنون بعضی مواد در کِرِم های جوان کننده به کار می رود که ادعای تحریک کلاژن سازی پوست را داشته اند ؛ مثل ماتریکسیل که در بسیاری از کِرِم های جوان کننده پوست (ضدپیری) وجود داشته اند. ویتامین های C و E نیز آثار اثبات شده ای در برابر با رادیکال های آزاد و آسیب های پوستی ناشی از نور آفتاب داشته اند و نه تنها مصرف خوراکی آنها برای پوست مفید بوده هست؛ بلکه استفاده موضعی آنها در پیشگیری از پیری پوست کاربرد داشته اند. استروژن گیاهی (فیتواستروژن) مثل استروژن سویا نیز اثر قابل قبولی در پوست های محروم شده از هورمون های خانوم ها در خانم های یائسه و جوان سازی پوست داشته و ردپای آنها را در بسیاری از کِرِم های ضدپیری به خصوص سنین یائسگی مشاهده خواهیم کرد

 

لازم هست بعضی مواد مغذي را از طريق ماسک به پوست صورت برسد. يکي از ماسک هايي که اين کار را انجام داده هست، ماسک جو می باشد. اول مقداري جو پوست کنده را خیس کنیم، سپس به ازاي هر ۱۰۰ گرم جو، يک عدد تخم مرغ اضافه بکنيد. سپس آن را بکوبید و بعد، از صافي عبور بدهيد. پياز نرگس را به عصاره به دست آمده اضافه بکنید. آن را به مدت ۴۵ دقيقه روي پوست صورت قرار دهید. استفاده از اين ماسک، پوست صورت را به طرز آشکاري جوان خواهد کرد.

 

 

جوان تر از هر موقع

 

براي حفظ زيبايي و جواني پوست صورت تان، خواهید توانست از ماسک نارنج استفاده بکنيد. اول پوست صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید تا چربي از روي آن پاک بشود. بعد يک نارنج رسيده را به صورت ورقه هاي نازک در آورده و روي پوست صورت قرار دهید. اين ماسک بايد به مدت ۳۵ دقيقه روي پوست صورت باقي مانده باشد. بعدا صورت تان را با آب ولرم شستشو دهید و کمي کرم مرطوب کننده روي پوست تان مالیده.

 

salamatmag 2 38 300x150 راه هایی برای جوان تر شدن

 

شادابي پوست را از ماسک هويج بگیرید

 

ماسک هويج موجب کمرنگ شدن چين و چروک و باز شدن پوست صورت خواهد شد. و نیز از ماسک کلسترين پوست را رفع و صورت را شفاف خواهد کرد. براي استفاده از اين ماسک، هويج را به صورت نازک برش زده يا بکوبيد و بر روي پوست صورت بگذارید. بهتر هست اين ماسک به مدت سي دقيقه روي پوست صورت باقي مانده باشد؛ و بعد آن را شسته و کمي کرم مرطوب کننده مالیده باشید.

 

 

از بخورهاي گياهي غافل نشده باشید

 

درمانگران طب گياهي براي داشتن پوستي شاداب و جوان استفاده از بخورهاي گياهي را دو تا سه بار در هفته به بيماران توصيه کرده اند. بهره گيري از اين بخور، بعلاوه پاکسازي پوست و آب رساني مناسب به آن، باعث دريافت مواد غذايي توسط سلول هاي پوستي در بهترين شکل ممکن خواهد شد.

 

در سنين ۳۵ سالگي به بالا، پوست رفته رفته آب و رطوبت خود را از دست خواهد داد و ديگر شادابي لازم را نخواهد داشت. اما کافي هست در هفته يک ساعت از وقت خود را به پوست تان اختصاص بدهيد. با استفاده از دستگاه بخور يا حتي ظرفي که آب را در آن جوش آورده ايد يا استفاده از سونا، پوست را به مدت پانزده دقيقه بخور بدهید و بلافاصله با آب سرد شستشو دهید. اگر بتوانيد دوبار در هفته اين کار را بکنيد نتيجه بهتري میگیرید. در زمان بخور دادن صورت خود را ماساژ ندهید.

 

 

درمان هاي گياهي تان را تکميل بکنيد

 

براي داشتن پوستي جوان، تنها به ماسک هاي گياهي و بخور بسنده نکرده و هميشه به مکمل ها هم توجه و عمل بکنید. پس از انتخاب ماسک مناسب نوبت به رعايت رژيم غذايي خواهد رسید.

 

نوشته راه هایی برای جوان تر شدن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 11 ساعت قبل  ادامه مطلب »
عواملی که سبب پیری زودرس می شود

عواملی که خانم ها را زود تر پیر میکند

salamatmag 3 27 300x150 عواملی که سبب پیری زودرس می شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به عواملی که سبب پیری زودرس می شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

بامصرف این غذاها پیری زو رس در کمین شما می باشد

 

علت زود پیر شدن چه چیزی می تواند باشد؟ در جدیدترین تحقیقات ، دانشمندان به نتایج جالبی در زمینه رابطه استفاده بعضی خوراکی ها و مواد غذایی با پیری زودرس به دست امده اند که از انها اطلاع خواهد یافت.

تحقیقات دانشگاه ملبورن استرالیا نشان داده است که غذاهای مملو از شکر و نمک برای زیاد شدن محیط دور کمر خطرناک می باشد.

این مواد غذایی در عین حال قادر است بدن را سریعتر از چیزی که متوجه می بشوید، پیر بکنند.

در این گزارش شماری از خوراکی هایی که روند پیری بدن را تسریع کرده اند، معرفی شده اند؛ هر کدام از این خوراکی ها حاوی عناصری می باشد که تنش به بدن وارد کرده اند و موجب آسیب سلولی و بروز نشانه های فیزیکی پیری شده اند.

سوزی بورل یک کارشناس تغذیه در استرالیا نیز در این رابطه گفته اند:بعضی خوراکی ها ویژگی هایی داشته اند که باعث پیری سلول ها در دراز مدت خواهد شد

 

 

زیاد تلویزیون نگاه میکنید

 

اینکه چند روز پشت سر هم بنشینید سریال محبوبتان را تماشا بکنید یک چیز هست، اینکه مدام پای تلویزیون نشسته اید چیزی دیگر. در یک مجله پزشکی ورزشی بریتانیایی تحقیقی منتشر میشود که بر روی ۱۱۰۰۰ استرالیایی ۲۵ سال به بالا انجام گرفته است، مشخص میشود که به ازای هر یک ساعت تماشای تلویزیون، ۲۲ دقیقه از سن متوسط افراد بزرگسال کاسته خواهد شد. بعلاوه این، اشخاصی که به طور متوسط شش ساعت در روز تلویزیون نگاه میکنند، ۵ سال کمتر از آنهایی که تماشا نمیکرده اند زندگی میکنند.

 

این اثر زیادی بخاطر نشستن و غیرفعال بودن هست. وقتی اغلب از ۳۰ دقیقه پشت سر هم نشسته اند، بدنتان شروع به اندوختن چربی در سلولهایتان خواهد کرد که احتمال چاق شدنتان را بالا خواهد برد. چه برای تماشای تلویزیون نشسته اید و چه پشت میز کارتان، هر ۳۰ دقیقه یکبار بلند میشود و کمی در اطراف قدم زده.

 

 

بیشتر زمان روز را خواهید نشست

 

خطرات سبک زندگی نشسته کاملاً مشخص می باشد: آنهایی که بیشتر روز خود را روی صندلی مینشینند اغلب در معرض ابتلا به بیماریهای کلیوی، بیماریهای قلبی-عروقی، سرطان و چاقی مفرط می باشند.

 

به طور عادی ورزش منظم به پیشگیری از این مشکلات سلامتی کمک میکنند و موجب میشود طولانی تر زندگی بکنید. در یک تحقیق مشخص شده است آنهایی که ۱۵۰ دقیقه یا بیشتر از هفته خود را ورزش کرده اند، ۱۰ تا ۱۳ سال اغلب از افراد کم فعالیت زندگی میکنند.

 

salamatmag 2 36 عواملی که سبب پیری زودرس می شود

 

از کرمهای چشم استفاده نکنید

 

یکی از اصلی ترین محصولات آرایشی که باید استفاده بکنید، یک کرم زیر چشم خوب برای به تاخیر انداختن چین و چروک ها می باشد. پوست زیر چشمها نازکتر از پوست قسمتهای دیگر صورتتان هست و خیلی زودتذ پیر شدنتان را نشان خواهد داد. مرطوب نگه داشتن این ناحیه سالها از عمر ظاهریتان کم خواهد کرد.

تاثیر دارد کرمهای زیر چشم حاوی رتین A، نوعی ویتامین A، میباشد. سایر عوامل مهم آن شامل از نرمکننده ها و مرطوب کننده هایی که رطوبت، آنتیاکسیدان، اسید هیالورونیک و ویتامین C را در این ناحیه نگه خواهد داشت. اینها ساخت کلاژن و الاستین را برای سفت کردن پوست و کم بود خطوط دور چشمها تقویت خواهد کرد

اغلب اشخاص توجه زیادی به کارهای روزانه‌شان داشته اند و وقت کافی برای انرژی و شادی‌شان باقی نخواهند گذاشت.

 

 

هر روز برای خودتان وقت صرف بکنید. این کار میشود به‌سادگی خواندن یک کتاب پیش از خواب بوده باشد، یا خوردن چای موردعلاقه‌تان در صبح یا ثبت نام در یک کلاس هنری.

سرمایه‌گزاری روی خودتان باعث رضایت اغلب روزمره شده و سلامت کلی‌تان را دربر داشته است.

 

 

مصرف الکل به‌عنوان حلال مشکلات

 

یک گیلاس شراب قرمز در پایان روز قادر است برای سلامت‌تان مفید بوده است. اما نوشیدن تمام بطری هیچ خوب نمی باشد. مصرف زیاد الکل، باعث به افزایش التهاب و کاهش متابولیسم شده است و نیز ضعف کبد را دربر خواهد میدارد. نوشیدن الکل راهی ساده برای فرار از واقعیت می باشد، اما چیزی را حل نخواهد کرد. احساساتی که بررسی نشده اند به مرور زمان بدتر میشود و بعدها درقالب مشکلات بزرگ‌تری دوباره ظاهر میشود.

 

 

فراموش کردن بخشش

 

حفظ بغض و کینه، اتلاف وقت می باشد و به‌جای پیشرفت باید انرژی‌تان را برای عقب‌ نگه‌داشتن خودتان صرف بکنید. کینه باعث افزایش فشارخون، استرس، اضطراب، و حتی افسردگی میشود. طلب بخشش نکردن هم همین‌قدر بد و ناخوشایند نبوده است: امکان دارد احساس گناه، کمبود کنترل، ناامیدی و بی‌علاقه‌گی بکنید.

یادتان نرود موضوع فقط بخشیدن دیگران نبوده است: شما باید خودتان را هم بخشیده باشد. انتظاراتی که برآورده نکرده باشد و آزرده‌تان کرده باشد، باید این آزردگی را بخشیده باشد و از زمانی که صرف جستجویش کرده‌اید فراموش بکنند. بخشش موجب آزادی قلب‌تان می باشد.

 

salamatmag 1 44 300x158 عواملی که سبب پیری زودرس می شود

 

ضداجتماعی شدن

 

وقت گذرانی با دوستان، راهی عالی برای کسب آرامش می باشد. آنها قادر هستند در چالش‌های شما چشم‌اندازی متفاوت به شما ارائه بدهند و وادارتان بکنند دنبال رویاهای‌تان رفته باشد. غرق کار شدن و فراموش کردن خوشی و تفریح، کار راحتی هست. کنسل کردن برنامه با دوستان هم عهدشکنی با خودتان می باشد. کسب انرژی و شارژکردن خوتان نباید تحت تاثیر مسئولیت‌های‌تان قرار گرفته باشد.

 

اگر نتوانسته اید برای هم جداگانه وقت گذارید، یک مهمانی شام ترتیب بدهید یا گروه دوستان را باهم ترکیب بکنید. حفظ دوستی، موجب طول عمر، زندگی شادتر و سلامتی بهتر میشود.

 

 

زندگی غرق در مواد شیمیایی

 

مواد شیمیایی بخشی از زندگی روزمره ما را تشکیل داده اند و همه جا می باشند: در پودرهای شوینده، اسباب حمام و توالت، مواد ظرفشویی، محصولات پاک‌کننده و مواد خوراکی. کالاهای خانگی مشهور، بیشتر حاوی سولفات، پارابن‌، و فتالات می باشند که با هورمون‌ها ترکیب شده و به ارامی بدن را سمی میکند. هرچیزی که در تماس با پوست یا غذای شما بوده است، باید عاری از مواد سمی بوده اند. از محصولات ارگانیک با ترکیبات محدود استفاده بکنید. شما باید بتوانید هر عنصری که روی برچسب نام برده شده شناسی کنید.

نوشته عواملی که سبب پیری زودرس می شود اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 17 ساعت قبل  ادامه مطلب »
انتشار اصلاحیه کلید نهایی آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی

در آزمون دستیاری دندانپزشکی امسال حدود ۳۷۰ نفر پذیرفته خواهند شد

جهت ورود به صفحه اخبار و اطلاعیه های آزمون دستیاری اینجا کلیک نمایید


خبر ۲۶ تیر ۹۷: انتشار اصلاحیه کلید نهایی آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی

اصلاحیه کلید نهایی سی و دومین دوره آزمون دستیاری دندانپزشکی در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شد.

به گزارش ایسنا، سی و دومین آزمون دستیاری دندانپزشکی بعد ازظهر پنجشنبه ۱۴ تیرماه به طور همزمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در شهر تهران، اصفهان، بابل، تبریز، شیراز، زنجان، کرمان، مشهد، یزد و همدان برگزار شد.

در این دوره از آزمون ۲ هزار و ۲۲۸ داوطلب ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۱۳۶۳ داوطلب زن و ۸۶۵ داوطلب مرد بودند.

طبق اعلام شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در این دوره حدود ۳۷۰ نفر پذیرفته خواهند شد.

اصلاحیه کلید:

منبع: خبرگزاری ایسنا

 ارسال در حدود 21 ساعت قبل  ادامه مطلب »
علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

آیا خشکی دهان و زبان نشانه بیماری است ؟

salamatmag 1 42 300x150 علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

خشکی دهان شرایطی هست که در آن غدد بزاقی دهان شما به مقدار لازم بزاق تولید نخواهد کرد که بتوانند دهان شما را مرطوب نگه‌ داشته باشد. خشکی دهان بیشتر بر اثر عوارض جانبی بعضی از داروهای خاص یا افزایش سن یا پرتودرمانی برای سرطان به وجود امده است. دهان خشک در بعضی موارد نادر امکان دارد در اثر شرایطی که مستقیما روی  غدد بزاقی تاثیر گذاشته است، به وجود می اید.

 

بزاق دهان با خنثی‌سازی اسیدهای تولید شده است توسط باکتری‌ها، محدود کردن رشد باکتری‌ها و پاک کردن ذرات غذا، از پوسیدگی دندان جلوگیری یه عمل خواهد اورد. و نیز، بزاق، قدرت چشایی را افزایش داده و جویدن و قورت دادن را آسان‌تر خواهد کرد. کاهش بزاق و خشکی دهان امکان دارد تنها مایه رنجش بوده یا چیزی بوده است که اثر زیادی روی سلامت کلی شما و سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان و نیز روی اشتها و لذت از غذا داشته اند. درمان خشکی دهان به دلیل خشکی بستگی داشته اند

 

در بعضی موارد می توان از محرک های مکانیکی یا گوارشی برای بالا رفتن بزاق استفاده خواهد شد. برای این منظور در روش مکانیکی می توانید از ماساژ غدد بزاقی استفاده بکنیم. برای تحریک گوارشی، ساده ترین راه استفاده از آدامس های بدون قند می باشد. بعضی از این آدامس ها میتوانند باکتری ها را کم بکنند و ایجادکننده پوسیدگی از قبیل استرپتوکوک موتانس را در بزاق و پلاک دندانی نیز خواهند داشت. این مساله می تواند در جلوگیری از به وجود امدن بیماری های دهان و دندان نیز کمک بکند.

 

در مواردی مریض ها می توانند از جایگزین های بزاق مصنوعی یا دهان شویه های مخصوص استفاده کرده باشند. انواع مختلفی از بزاق های مصنوعی در بازار وجود داشته اند. تحقیقات بیانگر آن هست که دهان شویه هایی که پایه موسینی داشته اند، نسبت به آنها که دارای پایه کربوکسی متیل سلولز می باشند، بهتر عمل خواهند کرد.

 

در برخی اشخاص مرطوب کردن دهان با آب سرد یا حفظ قطعه کوچکی از یخ در دهان نیز به مقدار استفاده ازجایگزین های بزاق کمک کننده باشد. اسپری کردن محیط دهان هنگام شب، مالیدن میزان مختصری از خمیر دندان بچه بر سطوح دندان در شب نیز در مواردی توصیه میشود. این راه کارها در مرطوب نگه داشتن بزاق، حفظ تحرک و پاکیزه نگه داشتن مخاط مفید می باشد. در مواردی که خشکی دهان مرتبط با داروی استفاده شده هست، می توان با نظر پزشک نسبت به جایگزینی دارو اقدام بکنیم.

 

روش دیگر در بالا رفتن میزان بزاق مصرف داروست. این داروها با تحریک غدد بزاقی موجب افزایش بزاق خواهد شد؛ البته این داروها با نظر دندانپزشک تجویز شده اند

در این مقاله از نمناک قصد خواهیم داشت تا شما را با راه های پرهیز از خشکی دهان و عوارض آن آگاه بکنیم . جهت اطلاع بیشتر در این موضوع ادامه این مطلب را مطالعه کنید

 

salamatmag 4 10 300x150 علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

 

آب بنوشید

 

برای رفع تشنگی روزمره تان شما باید روزانه ۸ لیوان آب مصرف کنید و برای خودداری از خشکی دهان توصیه خواهد شد که روزانه این مقدار آب را بخورید تا دهانتان خشک نشده باشد و مشکلاتی که در ابتدای مطلب به شما معرفی میکنیم ، ظاهر نشوند ،از تمام نوشیدنی ها می توانید استفاده بکنیم.

 

 

زنجبیل بجویید

 

زنجبیل خواص زیادی خواهد داشت که به شما در مبارزه با مشکلاتی که برای سلامتی تان اتفاق افتاده کمک بکند و یکی از درست گزینه ها برای رفع خشکی دهان هست. در کل جوییدن موجب میشود بزاق بیشتر تولید بشود و در نتیجه اگر شما زنجبیل را بجویید بزاق زیادتری در دهانتان ایجاد بشود و از عوارض احتمالی در آینده جلوگیری بکنید .

 

تنها کاری که شما باید انجام بدهید این هست که باید زنجبیل را به قطعات کوچک تری تقسیم بکنیم و هر یک را به مدت چند دقیقه در دهنتان بجویید(حداقل ۴ دقیقه) . توصیه میکنیم که این روند را روزانه ۳ بار در روز تکرار بکنید

 

درحالت استمرار این مشکل حتماً با متخصص آسم و آلرژی تماس گیرید، زیرا واکنش بدن به خمیر دندان می‌تواند خطرناک بشود؛ یکی از مواد اصلی موجود در خیلی از نماد‌های تجاری خمیر دندان در دنیا ماده سولورات سولفات سدیم (SLS) می باشد که برخی افراد به آن آلرژی داشته اند و موجب تحریک سیستم ایمنی بدن شده اند.

 

البته خیلی از شرکت‌های سازنده خمیر دندان توجه به خصوصی به استفاده از مواد ضد حساسیت زا برای خودداری از بروز آلرژی داشته اند، اما بعضی افراد که مستعد آلرژی می باشند به ویژه آلرژی‌های پوستی، تنفسی و غذایی به برخی خمیر دندان‌ها آلرژی داشته اند.

 

salamatmag 2 34 300x150 علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست

 

همیشه به میزان استاندارد از خمیردندان برروی مسواک خود استفاده بکنید و بعد از اتمام مسواک زدن دهان خود را به طور کامل شستشو دهید تا از مواد شیمیایی پاک بشود؛ قورت دادن آب دهان مخلوط با خمیر دندان می‌تواند موجب تحریک معده و بروز مشکل‌های گوارشی شده باشد.

 

در کنار استفاده از خمیر دندان‌های شیمیایی خواهید توانست از بعضی دهانشویه‌ها و آب نمک (آب نمک را قورت ندید، زیرا موجب افزایش فشارخون شده است) نیز استفاده بکنید تا از خطر بروز واکنش‌های آلرژیک ایمن مانده باشید

 

اگر سوزش و درد در دهان به دنبال بروز آفت دهانی، زخم‌های ناشی از پروتزهای دهانی یا همراه ضایعات قارچی ویروسی یا بیماری‌های ضعیف بکنند سیستم ایمنی بروز میكند، جزو سندرم سوزش دهان به‌شمار نخواهد امد.

 

علائم این نوع سندرم كه نوعی مریضی روان تنی محسوب خواهد شد به‌صورت احساس سوزش در نوك یا یك سوم قدامی زبان و گاهی كام و لب‌هاست كه بیشتر صبح‌ها به‌هنگام برخاستن از خواب آغاز خواهد شد و تا غروب به حداكثر خواهد رسید، اما در زمان جویدن و خواب تسكین خواهد یافت؛ البته در خیلی از موارد نوع مزمن این عارضه با افسردگی بروز پیدا خواهد کرد، اما هنوز مشخص نبوده است كه افسردگی موجب این عارضه خواهد شد یا سندرم سوزش دهان سبب تشدید افسردگی شده است.

 

البته این متخصص بیماری‌های دهان و دندان معتقد می باشد كه ابتلا به پاركینسون نیز به دلیل اختلالی كه در درك تحریك حسی و مزه در دهان به وجود می اید، خواهد توانست پس از افسردگی و اضطراب از علت‌های بروز این سندرم به شمار اید.

 

 

علت خشكی دهان را پیگیری بكنید

 

فراموش نکرده باشد كه بزاق دهان، اولین سد دفاعی بدن برای خودداری از ورود باكتری و تكثیر آن در دهان و دستگاه گوارش و ممانعت بكننده از پوسیدگی دندان‌ها و بروز بیماری‌های لثه‌ای هست.

بعد كاهش بزاق و بروز خشكی و كم‌آبی دهان و زبان، اتفاقی هست كه باید هرچه زودتر با مراجعه به پزشك و دندانپزشك علت‌یابی بشود تا از بروز عوارض بعدی پیشگیری بشود.

نوشته علت اصلی خشکی زبان و دهان چیست اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 1 روز قبل  ادامه مطلب »
راه های درمان بی خوابی

بی خوابی را می توان به سادگی درمان کرد

salamatmag 1 43 300x150 راه های درمان بی خوابی

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های درمان بی خوابی می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

یکی از راه‌های رویا رویی با بی‌خوابی، استفاده از قرص‌های خواب‌آور هست. این قرص‌ها در کوتاه‌مدت، تاثیر خوبی روی مشکلات خواب خواهد گذاشت اما لازم هست فرد اطلاعات کافی را در مورد آنها داشته باشد.

افراد زیادی از مردم دنیا (حدود نیمی از آنها) از مشکلات بی‌خوابی رنج میبرند.

شاید شما هم یکی از آنها بوده اید و برای رسیدن به خواب درست به دنبال راه چاره‌ای بوده اید اما در درجه اول باید گفت که «‌بی‌خوابی یک نشانه هست، نه یک بیماری!» از آنجا که نیاز اشخاص گوناگون به خواببا هم متفاوت هست، نمی‌توان مدت مشخصی را برای خواب لازم افراد تعریف بکنیم.

 

قرصهای خواب آور و آرام بخش دارای عوارض می باشند و مصرف خودسرانه آنها خواهد توانست عواقب جبران ناپذیر داشته است. در این باره حتماً با پزشک خود مشورت بکنید.

قرصهای آرام بخش (TRANQUILIZERS / SEDATIVES) داروهایی هستند که با سرکوب سیستم اعصاب مرکزی (CNS) موجب آرامش، تمدد اعصاب، کاهش اضطراب و استرس، خوابآلودگی، سرخوشی، کندی تنفس، کاهش حس تعادل، شل شدن عضلات، قضاوت مختل و واکنشهای کند و مردد شده اند. استفاده دوز بالای این دسته از داروها قادر هست به از دست رفتن هوشیاری و حتی مرگ بشود

 

salamatmag 3 26 300x150 راه های درمان بی خوابی

 

خیلی از کارشناسان باور دارند مصرف قرص های خواب باید به عنوان آخرین راه درمان انتخاب شده باشد و نباید بیش از چند هفته مورد استفاده قرار گرفته اند. استفاده از این قرص ها در روزهای نخست بسیار آسان هست، اما در هفته دوم کم کم اعتیادآور می باشد. استفاده از این داروها پس از یک تا دو هفته امکان دارد تاثیر معکوس بر خواب فرد بگذارد. از طرف دیگر قرص های خواب آور دارای عوارض جانبی از جمله سرگیجه، تورم صورت، سردرد، احساس خواب آلودگی بعد از خوردن غذا و حتی تا روز بعد هست. مصرف این قرص ها موجب شده است که فرد در درازمدت دچار اختلالات عصبی و حتی زوال مغزی بشود. بر این اساس روانشناسان و متخصصان توصیه کرده اند اشخاص برای نجات از بی خوابی، برنامه زندگی خود را عوض کنند؛ به عنوان نمونه افرادی که دچار بی خوابی می باشند، باید از خوردن غذاهای سنگین در اواخر شب جلوگیری بکنند. دکتر «مارک بولوس» از گفت: مطمئن‌ترین و سالم‌ترین روش برای مصرف قرص‌های خواب، پرهیز از استفاده آنها مگر در شرایط خیلی اضطراری می باشد؛ به طور نمونه شب پیش از عمل جراحی یا حضور در شرایطی استرس‌زا استفاده این داروها با تجویز پزشک اشکالی نداشته است. دکتر یک متخصص دیگر از کلمبیا نیز می گویند: قبل از استفاده قرص‌های خواب‌آور به طور خودسرانه یا تحت نظر پزشک لازم هست شخص به عادات خواب خود توجه بکند، زیرا گاهی بدون نیاز به دارو و با انتخاب یک الگوی مناسب خواب، می‌توان مشکل را حل میکند. و نیز افراد بیشتر به این مساله فکر نکرده اند که مصرف محرک‌هایی مثل کافئین و کاکائو در شب فرد را از داشتن خواب کافی محروم خواهد کرد. بعلاوه این استفاده از تبلت و گوشی هوشمند موقع خواب و نور منتشر شده از آنها، این حس را به بدن القا خواهد کرد که هنوز زمان خواب نشده هست. به گفته پزشکان، به طور کلی استفاده قرص‌های خواب با تجویز پزشک یا بدون نسخه در حالی که به میزان بالایی انجام بشود، خطرناک می باشد.

 

داروهای گیاهی راه حلی درستی برای درمان بی خوابی و ارامش می باشد اصولا فکر می کنیم هرکسی که دوروبرمان هست صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب سرحال تر و باحوصله تر از ما هست؛ هرکسی غیر از خودمان! شاید دیگر به این نتیجه رسیده اید که ” آدم صبح ” نمی باشد، اما احتمالاً یک مشکل پنهان وجود خواهد داشت که موجب می شود صبح ها بدخلق و بی حوصله باشید و هنوز دلیل واقعی اش را کشف نمی کنند.

 

شاید مشکل این هست که برای به خواب رفتن، دردسر داشته اید و شب ها ناچارا بیدار مانده اند و تقلا کرده اید. شما واقعاً از صبح متنفر نبوده اید، فقط انرژی کافی برای لذت بردن از آن را نداشته اید

 

salamatmag 2 35 300x150 راه های درمان بی خوابی

 

خوشبختانه، راه های بسیاری برای غلبه بر بیخوابی و عدم توانایی برای به خواب رفتن وجود داشته هست که یکی از درست ترین آن ها استفاده از مکمل های گیاهی یا حتی مصرف خود آن گیاه بوده اند. این گیاهان معطر خواهند توانست بعد از یک روز سخت کاری، به آرامش و استراحت شما کمک بکنند

مصرف اين قرص ها باعث مي شود که فرد در درازمدت دچار اختلالات عصبي و حتي زوال مغزي شده باشد.

 

بر اين اساس روانشناسان و متخصصان می گویند افراد براي نجات از بي خوابي، برنامه زندگي خود را تغيير بدهند؛ به عنوان نمونه اشخاصی که دچار بي خوابي شده اند، بايد از خوردن غذاهاي سنگين در اواخر شب خودداری کنید.

 

متخصصین خارجی: مطمئن‌ترين و سالم‌ترين روش براي استفاده از قرص‌هاي خواب، پرهیز از مصرف آنها مگر در شرايط خيلي اضطراري هست؛ به طور نمونه شب پیش از عمل جراحي يا حضور در شرايطي استرس‌زا مصرف اين داروها با تجويز پزشک اشکالي نداشته است.

 

يک متخصص ديگر از کلمبيا نيز گفته اند: پيش از مصرف قرص‌هاي خواب‌آور به طور خودسرانه يا تحت نظر پزشک لازم هست فرد به عادات خواب خود توجه بکند، چون بعضی موقع بدون نياز به دارو و با انتخاب يک الگوي مناسب خواب، مي‌توان مشکل را حل میکند.

 

و نیز افراد بیشتر به اين مساله فکر نکرده اند که مصرف محرک‌هايي مثل کافئين و کاکائو در شب فرد را از داشتن خواب کافي محروم خواهد کرد.

بعلاوه  اين استفاده از تبلت و گوشي هوشمند موقع خواب و نور منتشر شده از آنها، اين حس را به بدن القا کرده است که هنوز زمان خواب نشده هست.

به گفته پزشکان، به طور کلي استفاده قرص‌هاي خواب با تجويز پزشک يا بدون نسخه در صورتي که به ميزان بالايي انجام میشود، خطرناک می باشد.

«خواب آلودگي، خواب عميق و حتي مرگ از مضرات داروهاي خواب آور است که بر اثر تضعيف مراکز تنظيم حياتي در مغز در اثر مصرف بيش از حد اين داروها به وجود می اید.

 

 

 

نوشته راه های درمان بی خوابی اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 1 روز قبل  ادامه مطلب »
بیماری سیاه سرفه چیست

سیاه سرفه چیست ؟

salamatmag 3 25 بیماری سیاه سرفه چیست

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه بیماری سیاه سرفه چیست می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

سیاه سرفه

 

در حالی که مریضی سیاه سرفه پس از واکسنی که در سال ۱۹۴۰ میلادی کشف شد، ریشه کن شده است، اما حالا در حال عود مجدد هست، آن هم به لطف امتناع خیلی از مردم از دریافت واکسن سیاه سرفه. تعداد مبتلایان تا جایی در حال افزایش هست که در سال ۲۰۱۲ میلادی تنها در کشور امریکا ۴۸۲۷۷ مورد ابتلا به سیاه سرفه گزارش شد که ۲۰ نفر آن ها جان خود را از دست دادند.

نگران شوید، اگر سرفه های شدیدی داشته اید که در اخر با صدای بلند به طوری که نخواهد توانست نفس بکشید، تمام شده باشد. سیاه سرفه در ابتدا با نشانه های شبیه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی، سرفه خفیف و تب شروع شده است و پس از یک تا دو هفته سرفه های شدید آغاز شده اند. گاهی سرفه ها آن قدر شدید می باشند که به حالت پرتابی ظاهر خواهند شد.

 

salamatmag 1 41 300x169 بیماری سیاه سرفه چیست

 

اگر فکر کرده اید به سیاه سرفه دچار هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید. عدم درمان سیاه سرفه خواهد توانست به ذات الریه منجر شده باشد. این بیماری با آزمایش خون و عکسبرداری از قفسه سینه تشخیص داده بشود و با آنتی بیوتیک درمان شده است.

 

 

سرطان ریه

 

شصت و پنج درصد از اشخاصی مبتلا به سرطان ریه در زمان تشخیص مریضی، به سرفه مزمن دچار اند و بیشتر مواقع این تنها علامت سرطان ریه هست. هرگز با بیان این جمله که ” من هرگز سیگار نکشیده ام” خودتان را گول نزنید و فکر نکنید که هرگز به این بیماری دچار نمیشوید. تحقیقات نشان داده است که ۲۸ درصد از موارد سرطان ریه در افرادی بروز خواهد کرد که هرگز سیگار مصرف نکنید.

نگران بشوید، اگر سرفه هایتان بیش از دو هفته طول بکشد و مخصوصا اگر خونی و یا به رنگ زنگی (یا آجری) و همراه با گرفتگی صدا، درد موقع بلع و درد قفسه سینه هست. نیازی به وحشت نبوده است!

علامت اصلی ذات الریه، سرفه های خشک هست که معمولا در شب بدتر می شود

گاهی اوقات این نشانه ها ناشی از یک بیماری درمانپذیر مانند آسم بزرگسالان است. اما همیشه نیاز به بررسی پزشکی وجود دارد.

روش ایده آل تشخیص، انجام سی تی اسکن با دوز پایین است، زیرا اشعه ی ایکس می تواند موجب محو کردن تومور و در نتیجه عدم تشخیص آن شود.

 

salamatmag 2 33 300x169 بیماری سیاه سرفه چیست

 

ذات الریه

 

علامت اصلی ذات الریه، سرفه های خشک است که معمولا در شب بدتر می شود. افراد معمولا تلاش می کنند با استفاده از داروهای بدون نسخه ی ضد سرفه، خود را درمان کنند که این کار می تواند شرایط را بدتر نماید، زیرا مانع از حرکت موکوس و مایع از ریه ها می شود.

 

نگران شوید، اگر سرفه می کنید و سایر علائم مربوط به سرماخوردگی را دارید، ولی به نظر نمی آید که پس از ده روز خوب شده باشید. اگر مشکل تنفس، درد قفسه ی سینه، خلط سبز یا زرد و یا آغشته به خون و در حال حاضر یک تب بیش از ۳۸٫۸ درجه ی سانتی گراد دارید، فورا به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با گوشی به صدای ریه های شما گوش می دهد و هر صدای مشکوک را بررسی می کند.

 

اگر صدای مشکوکی شنیده شود، به احتمال زیاد نیاز به آزمایش خون، رادیوگرافی از قفسه سینه و در برخی موارد، یک سی تی اسکن دارید. درمان این بیماری با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک صورت می گیرد و اکثر افراد بعد از چند روز از شروع درمان احساس بهتری پیدا می کنند.

 

نوشته بیماری سیاه سرفه چیست اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 روز قبل  ادامه مطلب »
روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷

آگهی های استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس (نیازمندی های استخدامی)

آیا میخواهید به محض انتشار آگهی استخدامی مرتبط با رشته و استان خود آن را در گوشی و ایمیلتان دریافت کنید؟ کلیک کنید

برای دریافت فوری آگهی های استخدامی استان هرمزگان از طریق تلگرام اینجا کلیک کنید

آگهی استخدام بندرعباس, آگهی استخدام در بندرعباس و هرمزگان, آگهی‌های روز هرمزگان, اخبار روز هرمزگان, استخدام در هرمزگان و بندر عباس, استخدام‌های روز استان هرمزگان, استخدام هرمزگان, استخدام هرمزگان و بندرعباس , روزنامه بندرعباس, روزنامه استخدامی استان هرمزگان

جهت مشاهده کل آرشیو روزنامه های استخدامی استان هرمزگان اینجا کلیک کنید


بروز رسانی جدید در تاریخ ۲۷ تیر ۹۷ ساعت ۰۸:۳۶

جهت مشاهده تصاویر در اندازه واقعی بر روی آنها کلیک کنید


بروز رسانی جدید در تاریخ ۲۶ تیر ۹۷ ساعت ۲۱:۲۱

جهت مشاهده تصاویر در اندازه واقعی بر روی آنها کلیک کنید

 ارسال در حدود 2 روز قبل  ادامه مطلب »
روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷

بروز رسانی :

۲۷ تیر ۱۳۹۷

دیدگاه های منتظر :

۰ دیدگاه

ارسال کننده :

(کارمند شانزده (آقاجان زاده))

 ارسال در حدود 2 روز قبل  ادامه مطلب »
راه های درمان تنبلی چشم

علایم تنبلی چشم

salamatmag 1 40 300x150 راه های درمان تنبلی چشم

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های درمان تنبلی چشم می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

آمبولی یا تنبلی چشم یک بیماری شایع در میان کودکان می باشد. در بیشتر موارد والدین اطلاع چندانی از این بیماری نداشته اند. عدم آگاهی موجب می‌شود که با تاخیر به پزشک مراجعه بکنند. به عقیده بعضی از پزشکان مراجعه دیر هنگام به پزشک شانس درمان را از فرد گرفته است. بخصوص گفته شده است که برای کودکان بالای ۸ سال، راه های درمان تنبلی چشم کارساز نمی باشد.

تحقیقات اخیر ثابت میکند که نه تنها در کودکان بلکه برای بزرگسال نیز امکان درمان تنبلی چشم وجود داشته است. صحیح هست پیش از ارائه راه های درمان تنبلی چشم با این بیماری و نشانه های آن آشنا بشوید.

 

 

آمبولی یا تنبلی چشم

 

یکی از مشهورترین بیماری‌ها در میان کودکان، کمبود بینایی یک چشم نسبت به چشم دیگر هست که به آن آمبولی می نامند. به عبارت درست تر آمبولی یا تنبلی چشم یک اختلال بینایی هست که به دلیل عدم هماهنگی میان مغز و چشم به وجود می اید. این امر موجب کاهش دید در یک چشم شده است.

 

salamatmag 3 24 300x150 راه های درمان تنبلی چشم

 

علت بروز تنبلی چشم در افراد چیست

 

در حالت کلی عملکرد مغز به این صورت می باشد که از هر چشم یک تصویر دریافت کرده اند. عکس های دریافت شده، به وسیله ی مغز ترکیب و مقایسه شده اند. در نتیجه خروجی بهترین تصویر ممکن می باشد. زمانی که یک چشم تصاویر را با وضوح بالا دریافت نکرده است (چشم بیمار)، مغز به مروز زمان توانایی ترکیب تصاویر را از دست داده است. در نتیجه فقط بهترین تصویر دریافت میشود از چشم (چشم سالم) را پردازش و به نمایش خواهد گذاشت. به عبارت صحیح تر است، عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و وضوح بالای تصویر به وجود می اید در چشم سالم، موجب شده است مغز از دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب بکند.  پس تصویر را از چشم سالم دریافت و چشم مریض را مسدود کرده اند. اصطلاحاً گفته شده است مغز، چشم بیمار را خاموش کرده اند. خاموشی چشم بیمار باعث به آمبولی شده اند

 

متخصصین درباره ی علت تنبلی چشم نیز گفته است: تنبلی چشم علل گوناگونی دارد که عبارتند از تنبلی ناشی از عیب های انکساری(به معنای ضعیفی چشم که شامل نزدیک بینی، دوربینی وآستیگماتیسم خواهد شد)، تنبلی ناشی از انحراف چشم و نیز تنبلی ناشی از اختلاف نمره دو چشم.

 

در نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، اگر دید هر دو چشم خیلی کم شده است، هر دو چشم و اگر تفاوت دید آنها زیاد شده باشد، چشم ضعیف‌تر نمی‌تواند تصویر واضحی از اشیاء داشته باشد و در نتیجه دچار تنبلی خواهد شد.

 

وی افزود: لوچی یا انحراف چشم می‌تواند موجب دو بینی شده در نتیجه تصویر واضحی روی شبکیه تشکیل نشده است بدین ترتیب مغز کم کم برای حذف دو بینی ، تصویر چشم منحرف را حذف میکند و تنبلی چشم به وجود می اید.

 

اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم، مثل آب مروارید و پایین افتادگی پلک، کدورت قرنیه و فاکتورهای ژنتیکی موجب می‌شود که چشم نتواند تصویر واضحی از اشیاء داشته باشد و بتدریج دچار تنبلی بشود.

 

حتما برای شما هم این سوال پیش امده است که عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود برای اینکه بدانید عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود می توانید به پست عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

وی درباره ی راهکارهای پیشگیری از تنبلی چشم نیز گفته است: تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص بموقع عوامل به وجود اورنده آن می باشد و چون خیلی از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته هست، چشم همه کودکان باید حداقل سه بار قبل از دبستان در زمانهای گوناگون (یعنی سه ماهگی، دو تا سه سالگی و ۵ تا شش سالگی) معاینه بشود.

 

وی درباره ی نحوه درمان تنبلی چشم نیز میگوید: هنگامی که تنبلی در نتیجه عیوب انکساری به وجود می اید اولین اولویت در درمان ، تصحیح از طریق عینک میشود و بعد از آن باید کودک را به استفاده از چشم ضعیف وادار کر که این کار اصولا با بستن چشم سالم برای هفته‌ها یا ماه‌ها صورت گرفته است.

 

بهترین سن برای درمان تنبلی چشم قبل از هفت سالگی می باشد زیرا هنوز سیستم بینایی ثبات و استحکام لازم را پیدا نکرده اند و احتمال زیادی وجود دارد که بینایی به حالت اول بازگردد.

 

در حالی که تشخیص تنبلی چشم ، حتما تا پایان ده سالگی پیگیر وضعیت بینایی و تغییرات عیب های انکساری کودک بوده اید و اگر متخصص توصیه بکند چشم کودک را بسته، طبق دستور او عمل بکنید و چشم کودک را کمتر یا بیشتر از زمان تعیین شده بسته نگه ندارید

 

salamatmag 2 32 300x150 راه های درمان تنبلی چشم

 

تنبلی چشم چگونه تشخیص داده می شود

 

تشخیص تنبلی چشم کار آسانی نمی باشد، زیرا تا وقتی که کودک مشکل واضحی ندارند و یا دچار انحراف واضح چشمی نشده اند، پدر و مادر متوجه مشکل بینایی فرزندشان نمیشوند. چشم پزشک نیز تنبلی چشم را بر طبق اختلاف قدرت بینایی بین دو چشم یا  ضعف بینایی هر دو چشم تشخیص داده اند.

 

اندازه‌گیری قدرت بینایی در کودکان کم سن، کار دشواری هست و چشم پزشک باید به وسیله روش‌های خاص از جمله بررسی چطور تمرکز و تعقیب کردن اشیاء توسط یک چشم در حالی که چشم دیگر پوشانده میشود، قدرت بینایی کودک را تخمین زده اند. باید به این موضوع مهم هم توجه کنید که ضعف بینایی در یک چشم همیشه به معنای تنبلی چشم نیست؛ زیرا گاهی امکان دارد این مشکل با تجویز عینک اصلاح بشود.

بعضی مواقع نیز سایر بیماری‌های چشمی به عنوان نمونه آب مروارید، عفونت‌ها، تومورها و یا سایر اختلال‌های داخل چشم موجب کاهش بینایی می باشند که اگر امکان درمان آنها وجود داشته است، دید کودک نیز اصلاح خواهد شد

 

 

علائم تنبلی چشم در بزرگسالان و کودکان

 

از نشان تنبلی چشم در کودکان این می باشد که در سنینی که کودک قادر به بیان مشکلات خود بوده اند امکان دارد از ضعف بینایی، خستگی چشم و یا سردرد شکایت داشته اند. اما در بیشتر موارد کودک شکایتی نداشته اند.

از علائم تنبلی چشم در بزرگسالان این هست که امکان دارد علایم بیماری‌های موجب تنبلی چشم نظیر انحراف چشم و آب مروارید باعث به تشخیص بشود.

از دیگر نشانه های تنبلی چشم در کودکان این می باشد که زمانی که تنبلی چشم ناشی از عیوب انکساری بوده اند تشخیص آن مشکل هست زیرا کودکان به راحتی توسط چشم دیگر خواهند دید و کمبود دید در چشم بیمار را جبران خواهد کرد.

.

نوشته راه های درمان تنبلی چشم اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 روز قبل  ادامه مطلب »