آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
عمل قلب باز چگونه انجام می شود

عمل قلب باز چگونه انجام می شود ؟

salamatmag 4 5 300x150 عمل قلب باز چگونه انجام می شود

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه عمل قلب باز چگونه انجام می شود می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

عمل قلب باز نوعی از جراحی هست که به وسیله باز کردن سینه و جراحی بر روی ماهیچه ها، دریچه ها و یا شریان های قلب صورت گرفته است.

عمل قلب باز را خواهید توانست برای درمان مریضی های قلبی به کار رفته است که این مورد توسط دکتر های متخصص قلب و عروق تشخیص داده شده است این عمل زمانی به بیمار پیشنهاد شده است که دیگر درمان ها که شامل: آنژیوگرافی و یا آنژیوپلاستی مفید نبوده است.

 

طبق موسسه ملی قلب، ریه و خون(NHLBI)، پیوند شریان کرونری قلب، شایع ترین نوع جراحی قلب در بین بالغین هست.

در حالی که این جراحی، یک شریان سالم قلبی به یک شریان مسدود شده پیوند زده شده است. این کار موجب میشود تا شریان های پیوند زده میشود، خون تازه را به قلب وارد کرده است

 

امکان دارد عمل قلب باز به علت انجام پیوند شریان کرونری در افرادی که بیماری های قلبی کرونری دارند، صورت گرفته باشد.

بیماری قلبی کرونری زمانی شکل میگیرد که عروق خونی که خون را به قلب میرسانند، سخت و باریک باشد. به این اتفاق سخت شدگی شریان ها گفته شده است.

سخت شدگی زمانی رخ میدهد که مواد چربی به فرم پلاک هایی به دیواره شریان های کرونری چسبیده باشد. این پلاک ها شریانها را تنگ میکند و عبور خون از بین این عروق را سخت کرده است. وقتی که خون رسانی به قلب دچار مشکل شده است ، امکان دارد سکته ی قلبی اتفاق بیوفتد.

 

 

عمل قلب باز به علت زیر نیز انجام شده است

 

ترمیم یا جایگزین کردن دریچه های قلبی

ترمیم قسمت های صدمه دیده و یا غیر عادی قلب

قرار دادن دستگاه های کمک دهنده به ضربان قلب

عمل بای پس قلب چگونه انجام می‌شود؟

 

salamatmag 1 22 300x150 عمل قلب باز چگونه انجام می شود

 

قبل از عمل

 

پیش از انجام پیوند بای پس عروق کرونری (CABG) شما نیاز به انجام یک سری ازمایشات خواهید داشت تا برای این عمل آماده بشوید. به‌عنوان‌نمونه، ) خون، اکو کاردیوگرافی عکس‌برداری از قفسه ، به شما یاداوری خواهد کرد. او شما را درباره ی غذا، نوشیدن‌ها و داروهای مجاز پیش از عمل جراحی، راهنمایی میکند. و نیز مواردی که باید متوقف بکنید (مثل ترک سیگار) را به شما تذکر میدهیم. به‌احتمال‌ فراوان شما در همان روز عمل جراحی، در بیمارستان بستری میشود. اگر ازمایشات عروق کرونر قلب بیانگر وجود انسداد زیاد در شریان‌های عروق کرونر (قلب) بوده است، امکان دارد بلافاصله شما در بیمارستان بستری بشوید. عمل بای پس ممکن هست همان روز یا روز بعد برای شما انجام بشود.

 

ایست قلبی جز اصلی ترین علت مرگ میر است برای اینکه دچار ایست قلبی شدید بتوانید خود را از مرگ نجات دهید باید با علایم ایست قلبی آشنا باشید که به هنگام به وجود آمدن علایم ایست قلبی خود را به دکتر برسانید برای آشنایی با علایم ایست قلبی می توانید به پست علايم ايست قلبی چیست ؟ مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

 

روند عمل

 

پیش از عمل جراحی، شما تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اند. درواقع حین عمل شما خواب (هوشیار نخواهید بود). خواهید بود درنتیجه در زمان عمل جراحی دردی حس نمیکنید. زمانی ‌که شما بی‌هوش بوده اید، جراح قلب یک برشی در حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر در میان قفسه سینه شما به وجود می اورید. استخوان‌ قفسه سینه شما نیز شکافته شده است تا قلب دسترس جراح قرار گرفته باشد. این کار به جراح اجازه خواهد داد تا قلب،عروق بزرگ -را مشاهده بکند. وقتی افرادی که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونری قرار گرفته اند، به یک دستگاه مخصوص به نام “دستگاه بای‌ پس قلبی – ریوی” یا پمپ بای پس وصل شده اند.

 

salamatmag 3 13 300x150 عمل قلب باز چگونه انجام می شود

 

در وقتی که شما به این دستگاه متصل می باشید، قلب شما متوقف شده است.

 

در وقتی ‌که قلب شما برای عمل جراحی متوقف میشود، این دستگاه وظیفه قلب و ریه‌های شما را به عهده گرفته است. این دستگاه اکسیژن را به درون خون شما تزریق کرده است، خون را در سراسر بدن شما به گردش در اورده است و دی‌اکسید کربن را از خون حذف خواهد کرد. نوع دیگری از عمل جراحی بای پس نیز وجود داشته است که در آن از دستگاه بای پس قلبی – ریوی، مصرف نشده است. در این روش باوجود تپش قلب، عمل جراحی صورت پذیرفته است. به این روش ” جراحی بای پس عروق کرونری بدون پمپ بای پس” گفته اند. نام دیگر این روش ” OPCAB ” هست. برای انجام پیوند بای پس:

 

جراح یک قسمتی از سیاهرگ و یا سرخرگ شما را از بخش دیگری از بدن برداشته و از آن استفاده (پیوند رگ) می‌کند تا یک مسیر انحرافی در قسمتی که رگ مسدود شده است، ایجاد کند. ممکن است پزشک از سیاهرگی استفاده کند، به نام “ورید صافن”. این سیاهرگ در پا قرار دارد.

 

بدین صورت، برای به دست آوردن این سیاهرگ، جراح در امتداد بین مچ پا و کشاله ران، برشی به وجود می اورد و بخشی از سیاهرگ را جدا کرده است. یک سر رگ جداشده (پیوندی) به یکی از رگ‌های کرونری دوخته شده است. انتهای دیگر رگ نیز به ناحیه ای از آئورت صعودی که قبلاً باز می باشد، دوخته (پیوند) شده است.

 

یک رگ خونی دیگری به اسم سرخرگ سینه‌ای داخلی (IMA)، در قفسه سینه وجود داشته است که می‌توان از آن برای پیوند استفاده کرد. یک سر این رگ از قبل به شاخه‌ای از شریان ساب کلاوین شما وصل هست. درنتیجه انتهای دیگر آن به عروق کرونری متصل می باشد.

 

از سایر عروق نیز می‌توان در جراحی بای پس استفاده کرد، یکی از مشهور ترین رگ‌هایی که درباره ی عمل بای پس استفاده بشود، شریان رادیال است که در ساعد قرار داشته است.

 

پس‌ازآنکه پیوند رگ صورت گرفته است، استخوان‌ قفسه سینه دوباره توسط سیم‌هایی به هم متصل شده است. این سیم‌ها در داخل بدن شما قرار گرفته است.  برش به وجود اورد با نخ‌های بخیه بسته شده است. این عمل جراحی می‌تواند ۴ تا ۶ ساعت طول کشیده است

 

 

پس از عمل

 

عمل جراحی بای پس عروق کرونری یک جراحی سنگین به حساب می اورد. چند روز بعد از عمل جراحی بای پس، شما در بخش مراقبت‌های ویژه میشوید. در آنجا، ضربان قلب، فشارخون، تنفس و سایر نشانه های حیاتی  شما به‌طور پیوسته تحت نظر قرار میگیرد . لوله تنفسی در دهان شما باقی مانده است تا زمانی که شما به هوش می اید و قادر به نفس کشیدن هست. و نیز بی حالی در بیماران قلبی یکی از نشانه های ناراحتی قلب بوده هست. که برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه‌ای، به‌احتمال‌ فراوان شما به مدت یک هفته در بیمارستان می مانید، بعد ‌از آن می‌توانید مرخص شده است. پس‌ازآنکه از بیمارستان مرخص میشوید، و نیز انجام کارهای طبیعی روزمره و یا حتی راه رفتن برای مسافتی کوتاه، برایتان سخت است. اگر پس از بازگشت به خانه، شما هر یک از علائم و نشانه‌های زیر را تجربه کرده اید، با پزشک خود تماس حاصل کنید.

نوشته عمل قلب باز چگونه انجام می شود اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 6 روز قبل  ادامه مطلب »